Blogi

Reisihundid: Aivo & Elis Chasing Sunsets

Reisihundid: Aivo & Elis Chasing Sunsets

Geograafiline vabadus on tänapäeval üks ihaldatuim ning tihti ka vajalikuim faktor edukaks igapäevaeluks. Aina rohkem inimesi, olenemata vanusest, on valinud nomaadi elustiili isikliku matkasuvilaga. Et julgustada rohkem eestlaseid sama teed valima, tutvustame oma jälgijatele erinevaid reisihunte ning nende lugusid.


Uut seeriat alustame kahe Hiiumaa noorega, Aivo ja Elis, kes otsustasid oma matkaauto ise ehitada ning oma seiklusi YouTube’s kajastada nime alt Chasing Sunsets. Uurisime neilt mis viis neid selle otsuseni, kuidas nad oma matkasuvilaga rahule jäid ning mis soovitusi nad jagaks teiste algajate reisihuntidega. 

Aina rohkem noori valib uueks väljakutseks just matkasuvila elu. Mis või kes inspireeris teid sama tegema?

Aivo sattus Youtubes sellise kanali peale nagu Lifeisaview, kes sõitsid oma iseehitatud matkasuvilaga mööda Euroopat. Hakkasime nende videoid aeg-ajalt ajaviiteks vaatama. Mingi moment viskasime omavahel nalja, et mis siis kui ise ka midagi sellist teeksime. Natuke läks aega mööda ja meile hakkas tõesti see mõte meeldima. Kuna Aivol oli viimane kooliaasta ja peale lõpetamist polnud midagi plaanis, siis see sobis hästi. Elis õpib Tallinna Ülikoolis ja oli juba ammu tundnud, et oleks vaja koolist vaheldust ja ta võttis akadeemilise puhkuse. Kuna suvi oli ees, andis see meile bussi ehitamiseks eelise, sest mõnel muul aastaajal ei oleks me tahtnud seda ettevõtmist alustada. Kõik klappis omavahel, et selle ideega algust teha.

Te projekteerisite, ehitasite ning kujundasite oma bussi algusest lõpuni ise - miks valisite selle tee?

Esiteks - kindlasti odavam! Meie bussi ehitamise peale kulunud summa eest ei oleks saanud kuskilt sarnast matkaautot sama hinna eest osta. Teiseks,nägime et Youtubes olid väga paljud sellise tee valinud, et nad ehitavad omale matkasuvila ise. Mõtlesime, et see on kindlasti kasulik ja õpetlik kogemus meile ning kui teised saavad sellega hakkama, saame meie ka.Viimaseks tooksime veel välja asjaolu, et saime oma bussi kujundada nii nagu me ise tahtsime. Tundus täpselt nagu omale maja ehitamine, mis lisas põnevust juurde.

Kuidas valisite oma esimese seikluse matkasuvilaga? Kas olite parajalt ettevalmistunud või jäi ka midagi kahe silma vahele?

Meie teekonna valimisel inspireerisid meid taaskord Lifeisaview videod. Vaatasime, mis teekonda mööda nemad läksid ja mõtlesime sarnase teekonna valida. Samas tundus loogiline, et veedame valdava osa ajast soojemates riikides. Mõte oli kindlalt ära käia Kreekas, Itaalias ja Hispaanias. Ülejäänud riikide osas mängis suurt rolli ka riikides olevad piirangud, sest ei soovinud enne igasse riiki sisenemist koroonatesti teha. Üleüldiselt olime reisi jaoks hästi ettevalmistunud. Enne reisile asumist tegime prooviöö kodukandis, kus saime teada, et olime voodi liiga lühikeseks teinud. Järgmine päev ehitasime pikenduse juurde. Reisil olles tekkis väike error Leedu teemaksukleebisega, sest me kumbki polnud varem neid kleebiseid ostnud ja kuidagi ei pannud tähele, et meie auto ei ole ametlikult matkasuvila, vaid läheb veoauto kategooria alla. Matkasuvila, mis on väiksem kui 3,5t poleks pidanud kleepsu eest maksma. Kahjuks seetõttu pidime Leedu-Poola piiri peal veidi raha välja käima. Bussi sisuga seoses mõtlesime, et oleksime võinud ühe teki veel kaasa võtta, sest mõni õhtu oli üsna jahe ja ühest tekist ei piisanud.

Mis oli teile suurim üllatus matkasuvilaga reisides (community, reisivabadus, finantsid - võib olla nii positiivne, negatiivne või mõlemat!)?

Kindlasti üllatas asjaolu, kui lihtne on tegelikult mööda Euroopat matkasuvilaga reisida. Kui kergendav oli riikidesse jõudes mõelda, et ei pea muretsema kus öösel ööbida. Sama oli ka toidukordadega. Harva sõime kuskil väljas, peamiselt ostsime toidupoodidest toiduained ja tegime bussis süüa. Rahaliselt olime arvestanud enam-vähem õigesti. Olime läbi mõelnud, et raha võib ka bussi remondi peale kuluda ja et mingi summa tuleb selleks otstarveks kõrvale panna. Kui otsustasime koroonapiirangute tõttu tagasi tulla, olime juba rõõmsad, et bussi remondiraha jäi meil alles. Siiski, hõiskasime liiga vara ja Serbias tuli meil pea 800€ välja käia, kuna pooltelg ja rattalaager läksid katki. Veel üllatasid meid kõrged teemaksud, eriti Kreekas. Mõnikord tundus, et iga 5km tagant pidime paari euro võrra rahakotti kergendama. Kõige rohkem maksime 20€ silla ületamise eest, mille kogupikkus oli vaid 2km.

Viimaseks, mis oleks teie soovitus kõigile kes plaanivad matkasuvila soetada?

Matkasuvila soetamine on kindlalt hea variant, kui ei soovi ise ehitamisele aega ja vaeva kulutada. Samuti on see mõnes mõttes kindla peale minek, kuna tootjate poolt ehitatud matkasuvilas on kindlasti kasutajamugavus ja muud detailid asjatundjate poolt väga läbi mõeldud. Kui aga ressursse on piiratud koguses ning isiklikust matkasuvilast unistaja on hakkamist ja tahtmist täis, siis soovitame ise ehitada. Saadud kogemus on kindlasti ka edaspidises elus kasulik ja lõpptulemus on seda pingutust väärt. Soovitus ise-ehitajatele on vaadata ja õppida ka teiste pealt, näiteks läbi Youtube’i, nagu meie seda tegime. Lisaks, kui tunnete kedagi, kes tegeleb ehitusega, siis on alati kasulik küsimuste korral mõne kogenuma poole pöörduda. Kui ei tunne kedagi sellist, siis ehituspoodides on alati müüjad väga vastutulelikud küsimustele vastama.


Meie kauplusest leiavad ise-ehitajad erinevaid matkaautosse sobivaid matkasuvila WC-potte, gaasi-, vee- ja elektrisüsteemi tarbeid, külmikuid, pliite, kapilukustuse süsteeme, välidušše ja muid matkasuvila ise-ehitajatele kasulikke ja vajalikke tarvikuid. Kui kauplusest ei leia, saame Teile vajaliku toote tellida!

Matkasuvilad.ee on toeks ja abiks kõigile, kes soovivad uue matkasuvila soetada või selle endale ise ehitada. Ise-ehitajad leiavad palju kasulikku varustust Reimo tootevalikust.