Matkaauto talvepuhkuseks valmis! 10 soovitust matkasuvilad.ee’lt

Blogi

Matkaauto talvepuhkuseks valmis! 10 soovitust matkasuvilad.ee’lt

Matkaauto talvepuhkuseks valmis! 10 soovitust matkasuvilad.ee’lt

Kätte on jõudnud talv ja matkasuvila-reisid kipuvad enamusel meist jääma harvemaks. Matkaautod ja haagissuvilad norutavad vaikselt soojaks köetud kodumaja kõrval parkimisplatsil või heal juhul on mõni ka garaaži sooja saanud. Igaks juhuks paneme siia kirja mõned soovitused, kuidas matkasuvila paremini talveks valmis seada.

Matkaauto suurim vaenlane on niiskus!

Kuigi kaasaegsed matkasuvilad on üsna niiskuskindlad ja nende puhul talvisel ajal väga muretsema ei pea, siis ikkagi ei tee halba, kui need vanad tõed üle korrata. Vanemate matkaautode ja haagissuvilate puhul tasub igal juhul kõiki järgnevaid näpunäiteid järgida.

Talvisel ajal on Eestis päikest vähe ja päevad on lühikesed. Lisaks sellele on viimasel ajal talved üsna soojad ja pilvised. Sellistes tingimustes on üsna suur oht, et matkaauto muutub seest niiskeks ja tekib hallitus. Selle vältimiseks on Sul võimalik kasutusele võtta mõned lihtsad abinõud.

Isegi kui Sa ei plaani matkaautoga reisile minna, võiksid hoida ruumis sisetemperatuuri 10 kraadi. Sellest täiesti piisab, et ära hoida liigse niiskuse kogunemist salongi. Kõrgema salongi temperatuuri puhul on risk, et katusele tekib jää.

Küttekulusid aitab kokku hoida see, kui tõmbad luukidele ja akendele ette kõik võimalikud katted. Suure ja ainult ühekordse klaasiga esiakna kaudu on soojakadu kõige suurem ning seda aitavad vähendada väliskatted. Mootori kaudu salongi pääsevat külma õhu kogust on võimalik vähendada salongi paigaldatava spetsiaalse kattega.

Matkabussi salongi kogunenud niiskust on võimalik vähendada erinevate niiskust imavate ainetega.

Veel üks lihtne soovitus on parkida võimalusel auto kerge kalde alla, et katusele sademetega tekkiv niiskus saaks sealt maha voolata. Vastasel korral võib katusele tekkinud niiskus ajapikku ka läbi imetillukeste pragude hakata endale teed otsima matkaauto sisemusse.

Uuemate matkasuvilate ehitusmaterjalid on küll juba sellised, et niiskuse matkaautosse pääsemine on viidud miinimumini ja kui niiskuskontroll on regulaarselt tehtud, ei ole Sul niiskuskahjustuste pärast vaja muret tunda. Selleks, et vähendada oma muret niiskuse pärast, soovitame Sul korra aastas teostada oma matkasuvilale niiskuse kontroll matkasuvilad.ee teeninduses. 

Niiskuskontrolliks saad aja broneerida aadressil hooldus@matkasuvilad.ee

Veesüsteemi tühjendamine

Kui Sa juba tead, et Sul matkaautoga lähema aja jooksul ühtegi pikemat sõitu plaanis ei ole, soovitame Sul veesüsteemi tühjaks lasta. Et vältida veesüsteemi jäätumist ja sellest tulenevaid kahjustusi võiksid Sa tühjendada nii veepaagi, boileri kui ka heitvee paagi. Kindlasti tasub üle kontrollida ka see, et peale viimast reisi oled ära tühjendanud WC-kasti.

Torudest ja kraanidest saad vee välja nii, et avad kõik kraanid, sh dušši kraani. Kõik kraanid võiks olla avatud asendis ning dušši vooliku võiksid hoidikust välja võtta ja pihusti põrandale jätta. Kui oled kõik veepaagid ja kraanid tühjendanud, lülita pump välja.

Vedelik, mida saab talveks puhta vee süsteemi sisse lasta on võimalik matkasuvilad.ee kauplusest tellida -- küsi meie kauplusest nõu!

Külmkapp

Peale suvist aktiivset puhkuseperioodi on kindlasti midagi jäänud veel matkabussi külmkappi vedelema. Kui nüüd tundub, et enne kevadet neid asju matkabussis vaja ei lähe, tasub külmkapi söödav sisu tuppa viia ja kapile veidi puhkust anda.

Praegu on paras aeg külmik välja lülitada, jääkapp üles sulatada ja külmkapp puhastada. Sisselülitamata kappi soovitame hoida lahtise uksega, et vältida kappi kogunevat niiskust ja sellest tekkivat hallitust. Aga kui plaan on kappi siiski aegajalt kasutada ja soovite peale puhastamist kapi uuesti sisse lülitada, aitab ebameeldivaid lõhnu eemal hoida kappi asetatud sidruniviil.

Talvisel ajal tuleks külmkapi õhuaugule külmakaitse ette panna.

Kapid toiduainetest tühjaks

Hiired ja muud närilised otsivad endale talveks sooja ja vaikset kohta. Kui oled otsustanud, et Sa talvel oma matkaautoga reisile ei lähe, siis tasub üle vaadata kõik köögikapid ja panipaigad ja kõik vähegi süüa kõlbav kraam oma päriskodu kappi viia. Ei ole eriti meeldiv kevadel avastada, et hiired on Sinu matkaauto köögikappidesse ja sahtlite põhja augud närinud ning sinna endale mõnusa pesa teinud. 

Õlivahetus

Talvine jahedus poeb kontide vahele nii meile kui ka meie lähedastele. Sama juhtub ka matkaautoga. Nii nagu tavalisel sõiduautol, soovitame me ka matkasuvilal õlivahetuse teha pigem sügisel peale suviseid puhkusereise. Vahet ei ole, kas Sul on plaanis talvel matkabussiga mõni pikem reis ette võtta või mitte.

Külmaga töötab mootor paremini kui tal on õige õli sees. Õlivahetust meie töökojas teha ei saa ja selleks soovitame teil leida endale sobivaim lahendus mõne autoteeninduse kaudu.

Samuti võiks kütusepaagi täis hoida ja selleks sobib kõige paremini kvaliteetne talvekütus.

Akud ja elektrisüsteem

Autosuvilal on teatavasti üks mootori-aku ja lisaks üks või kaks salongiakut. Haagistel tavaliselt piisab ühest salongiakust. Talvine seismine ei mõju akudele hästi ja pika seismisega võivad akud tühjaks minna. Siin üldjuhul ei aita ka see, kui matkasuvilale on paigaldatud päikesepaneelid -- pikaajaline seismine ja külm ilm teevad ikka oma töö.

Akude tühjenemise vältimiseks soovitame võimalusel matkasuvilat hoida vooluvõrgus. Kui vooluvõrgus hoidmine ei ole mingil põhjusel võimalik, soovitame akusid korra kuus laadida nende eluea pikendamiseks. Pikema seismise korral viige akud sooja ruumi.

Lukkude õlitamine

Talvine niiskus ja külm mõjub halvasti ka matkaauto ukselukkudele ja erinevate akende tihenditele. Selleks, et lukud püsiksid paremini töökorras, soovitame enne talvekülmade saabumist lukud õlitada ja erinevad tihendid silikooniga üle käia. See aitab nende eluiga pikendada.

Rehvide valik

Kui talvel matkabussiga sõite pole plaanis ette võtta, pole ju ilmselgelt ka mõtet ja vajadust rehve vahetada. Aga kui Sul on soov oma perega või sõpradega mõni reis kas siis soojale maale või meist veel rohkem põhjapoole ette võtta, tuleb Sul mõelda rehvivahetusele.

Enamuses Euroopa riikides on naelkummid keelatud ja tuleb kasutada lamellrehve. Aga kui Sul on plaanis suund seada põhjapoole, Soome, soovitame alla panna naelkummid.

Mägisemates Euroopa piirkondades tuleb arvestada sellega, et isegi kui madalamatel kõrgusel lund ei ole ja teed on kuivad, võib mägedes ootamatult lumine või jäine olla. Selleks tuleb kindlasti Alpidesse või Püreneedesse reisides kaasa võtta ketid ning endale enne reisi selgeks teha, kuidas neid kasutada.

Tehniline hooldus

Hea peremees teeb oma matkabussile enne talve tulekut hoolduse ja tehnilise kontrolli. Õli- ja rehvide vahetusest ning muust oli juttu juba põgusalt eespool aga lisaks võiks korra aastas üle vaadata ka pidurite, tulede jms töökorras oleku. Seda eriti juhul, kui on plaan matkasuvilaga talvel reisida.

Ja nagu vanasõna ütleb: “Rege rauta suvel, vankrit talvel!” Praegu on parim aeg tellida uut lisavarustust ning enne kevade saabumist meie töökojas vajadusel paigaldustööde aeg broneerida. Parima valiku matkasuvilate lisavarustust leiad meie kodulehelt https://matkasuvilad.ee/tarvikud

 

Loodame, et meie näpunäidetest on abi! Üritame ka edaspidi teile kasulikud olla ja oma kogemusi jagada! Jälgi meie kodulehte ja jaga infot ka sõpradele!