Blogi

Kasvav trend - matkasuvila

Kasvav trend - matkasuvila

Matkasuvila – mis imeloom see selline on ja kas mul võiks ka seda vaja minna? Viimase paari aasta jooksul on seda küsimust endalt küsima hakanud aina rohkem inimesi ja järsult on tekkinud juurde huvilisi nii haagissuvila kui matkaauto vastu. Käesolevast artiklist leiad vastuse mõnele küsimusele, mis aitavad Sinu valikut lihtsamaks teha.


Isiklik matkasuvila võimaldab sul perega veeta pikki nädalalõppe erinevates kodule lähemal või kaugemal asuvates Eestimaa imelistes paikades. Saad oma isikliku voodi kaasa võtta sõpru külastades või kontserdile minnes. Pikemale puhkusereisile saad kaasa võtta oma spordivarustuse ja ei pea tegema valikuid lähtuvalt kohvri kaalust ja mõõtmetest. Enam ei ole vaja passida lennujaamades ja trügida õlg-õla kõrval kaasreisijatega umbsesse lennukisse. Puhkus algab juba kodust väljasõiduga.

Küsimus, kas valida haagissuvila või matkaauto, tekib paljudel esimese matkasuvila ostjatel. Mõlemal on oma eelised ja ka väikesed puudused. Esimese piiri paneb paika rahakoti suurus. Haagissuvilad on kahtlemata tunduvalt odavamad. Samas tuleb arvestada sellega, kas peres on olemas piisava võimsusega sõiduauto, mis haagissuvila peatuspaika viiks ja selle hiljem sealt ka koju tooks.

Haagissuvila üheks eeliseks on see, et peatuspaika kohale jõudes on võimalik sõiduautot kasutada toidupoes käimiseks või kohalike vaatamisväärsustega tutvumiseks. Kuid kui on suur soov metsikult parkida, tuleb hästi läbi mõelda turvalisus, kuna omapead jäetud haagissuvilat on üsna lihtne kõrvaldada.

Kaasaegsed haagised jätavad avara mulje ja on koduse sisustusega. Sellest saab endale väga laheda suvekodu või kodukontori, kui on olemas mingi maatükk, kuhu see pikemaks ajaks paika panna. Haagis sobibki paremini juhul, kui on plaanis sellega pikemalt ühe kohapeal paigal olla.

Matkaauto või haagise valimisel tuleb ühe esimese kriteeriumina paika panna ka see, kas teil on soov oma uut matkasuvilat kasutada ka talvel. Talvekindluse osas saad kõige paremat infot sellest, milliseid brände peamiselt põhjamaades müüakse. Valik on piisavalt lai. Euroopas toodetakse valdavalt soojemasse kliimasse sobivaid autosid, mille küttekulud lähevad külmaga väga suureks ning veetorud võivad hoolimata matkasuvilale paigaldatud talvepaketist lõhkeda.

Matkaauto talvekindlust aitab määrata see, kas ehituses on kasutatud topelt-põrandaid, milline on seina ja katuse paksus, kuidas on mööbel paigutatud ning kas on jäetud tuulutusvahed seina ja mööbli vahele. Talvekindlatel matkaautodel on veetorud ja -paagid isoleeritud ja paigutatud selliselt, et nad miinuskraadidega matkaautot kasutades ära ei külmuks. Pikemat juttu talvisel ajal matkasuvila kasutamisest on võimalik lugeda Matkasuvilad.ee blogist.

Sõidumugavuse poolest jääb haagissuvila matkaautole alla. Matkaautoga on mugavam ringi liikuda ja manööverdada, eriti kitsastel teedel ja tuulise ilmaga sõites on sõidumugavus oluliselt suurem. Sõidumugavuse tšempionid on kaubiku põhjale ehitatud väikesemõõdulised campervan’id, mis on eriti populaarsed noorte hulgas. Haagissuvilaga manööverdamine on keeruline ning nõuab erioskusi ja vastava kategooria juhiluba.

Matkaautos on võrreldes haagissuvilaga üldjuhul mugavusele ja kvaliteedile rohkem rõhku pandud, panipaigad on hästi läbimõeldud, garaaži on võimalik ära pakkida õuemööbel, esitelk, jalgrattad ja muu vajalik varustus, ning küttesüsteem ja soojustus annab parema talvekindluse. Puhta- ja heitveepaagi suurus on üks oluline mugavuse näitaja. Kui paljudes haagistes ja campervanides on veepaak alla 50 liitri, siis matkaauto veepaak on vähemasti 100 liitrit. See võimaldab kahel inimesel säästlikult toimetades hakkama saada neli-viis päeva enne, kui peab kaevu otsima hakkama. Luksuslikumate matkaautode veepaagi suurus on juba üle 200 liitri.

Matkasuvila tuleks valida oma perekonna suuruse järgi ja ei ole vaja kohtade arvuga üle pingutada. Väikeses ruumis on ebamugav suure seltskonnaga viibida ja seega ei pea igaks juhuks arvestama lisakohtadega sõpradele ja vanavanematele. Puhkusereis on tore siis, kui kõikidel elanikel on piisavalt ruumi, et mugavalt magada, istuda ja astuda ning kui ei pea igal õhtul ehitama istumisalale voodit, mis hommikul tuleb jälle kokku pakkida, et edasi sõita. Soovi korral on alati võimalik oma lähedastele matkaautot kasutada anda, kui endal parasjagu plaani kusagile sõita ei ole.

Mis iganes valiku sa teed, on matkasuvila sinu ratastel kodu, kuhu sisse astudes tekib koheselt kodutunne. Puhkus algab sellest hetkest, kui asjad on pakitud ja istud rooli taha. Kui tahad ja aega on, võid Saaremaale sõites teha esimese peatuse Vääna-Jõesuu rannas ja järgmise Lihula linnuses. Ei ole vaja sirgjoont mööda oma sihtkohta kohale kihutada, vaid saad soovi korral teha kohvipeatuse või jalutuskäigu looduses.

 

Alma Saat

Matkaauto elanik alates 2015. aastast

Matkasuvilad.ee