Мир техники

Новости

Мир техники

Мир техники

Дачи на колёсах

Современные автодома это хорошо оснащенные передвижные Дачи, предлагающие практически все современные удобства.

Tõnu Ojala, Pekka Virtanen

Фотографии: Tõnu Ojala, matkasuvilad.ee, Архив Мир Техники

 

Для людей, собирающихся в автопоход, автодома одновременно ценны и как транспортные средства, и как места для ночёвки, независимо от времени года и пункта назначения: летом вы можете взять курс на Средиземноморскую Ривьеру. а зимой на горнолыжный курорт в Альпах. В сравнение с владельцем дачи у владельца автодома есть одно существенное преимущество - каждое утро он может любоваться новым видом из окна!

Плюсов у такого путешествия "в доме" множество. Своя кровать всё-таки это своя кровать, все необходимое с собой и под рукой, все действия и перемещения не зависят как от бронировки в отеле,  так и от расписания полётов самолётов. Горячая вода, душ, холодильник, кухня, оборудованная газовой плитой - всё под рукой, а зимой удобства добавляет подогрев пола. "Дача на колёсах" поможет легко переместиться на новое место, если прежнее место стоянки Вам наскучит. При этом не требуется косить траву, полоть грядки и топить баню самому.

Конечно, можно купить и бывший в употреблении автодом. Практически у каждого производителя есть несколько модельных рядов, когда на ряду с брендовыми моделями производяться простые бюджетные модели. Так стоимость нового автодома, произведенного на базе одной и той же модели Fiat Ducato, может колебаться от 35000 до 150000 евро.

У так называемых "экомоделей" экономия достигается за счёт более простой обстановки и дизайна; но если более дешёвая сантехника и меньшего размера телевизор не проблема, то о дешёвых окнах и дверях (которые скрипят и с низкой шумоизоляцией), об отсутствии отопления или изоляционных материалов так сказать нельзя. При выборе автодома существенно больше деталей, требующих внимания (неважно речь идет о новом или бывшем в употреблении), чем при выборе обычного автомобиля или фургона.

Tänapäevane üha rikkalikum varustustase tähendab, et matkaautode mass on tõusnud ning siin on oluliseks numbriks 3500 – selline kilogrammide määr tõmbab piiri B- ja C-kategooria vahele ja nii on enamik matkaautodest „sätitud“ just sellest 3,5 t piirist allapoole. Ühest küljest tähendab püsimine B-kategoorias tunduvalt potentsiaalsete kasutajate ringi, teisalt aga tähendab „kolimine“ veoautode klassi auto kasutajale sõltuvalt riigist täiendavaid kulusid kõrgemate teemaksude, täiendavate üleveokulude ja muude võimalike lisakulude ning piirangute näol. Ja kui meie kandis ei pruugita kilogramme täpselt lugeda, siis Lääne-Euroopas pole ime, kui matkaauto sarnaselt raskeveokitele kiirtee äärde kaalule kamandatakse ning probleemide ilmnemisel võib sõit sealsamas lõppedagi.

Kui varem olid matkaautodel puitraamid, siis tänapäevase matkaauto kere raam on enamasti polüuretaanist ja soojustus XPS-vahust. Raami detailid liidetakse tervikuks tappide abil. Enamikul tänapäevastest matkaautodest on katuse ja põhja välispind klaaskiust, välisseinad tehakse kallimatel ja parematel autodel alumiiniumist.

Sõltumata sellest, kas tegu on baasvarustuses või lisasid täissõidukiga, on matkaautodes kraami kõvasti. Lisaks mööblile ja kodutehnikale tuleb arvestada ka vee- ja kütusevarudega. Nii on veepaagid reeglina kuni 85 liitrised, reoveepaagi maht ületab 100 l piiri.

Eestis läheb aastas kaubaks küll vaid umbes poolsada uut matkaautot, nendega kauplevaid firmasid on 5-6. Ja ehkki võiks arvata, et üsna piiratud kasutusvaldkonnaga kallid liikurid leiavad peamiselt turgu rendifirmades, on müüjate sõnul üha enam matkaautosid ostetud just erakasutusse. Eriti puudutab see täisintegreeritud matkaautosid, alkoovautodest minevat lõviosa seevastu just rendifirmadele.

Erinevaid marke on matkaautode maailmas palju ja mida tuntum ja levinum tegija, seda parem. Riskantne kui margil puudub siinne esindaja, ent veelgi riskantsem on, kui tootja ise on oma tegevuse juba lõpetanud – on selliseidki. Meelis Adamson matkasuvilad.ee-st soovitab alati vaadata tootjafirma kodulehekülge ning uurida, kas ja kui palju on konkreetsel tegijal diilereid just Põhjamaades ja eriti Norras – kui mark on regioonis korralikult esindatud, on suure kindlusega tegu tõsise tegijaga.

Euroopa oludes on Fiat Ducato konkurentsitult matkaautode populaarseim „doonor“ ning Euroopas ehitatakse koguni 70-80% matkaautodest just Ducato põhjale. Selles pingereas järgneb Mercedes-Benz Sprinter, mille eripäraks on see, et Sprinterit saab ka nelikveolisena. Varem oli laialt kasutusel ka Ford Transit (nt kümmekond aastat tagasi oli Transiti osakaal meie matkaautode turul võrreldav Ducato omaga tänapäeval), kuid tänapäeval kohtab Transiti-põhiseid matkaautosid harva.

Tavalised matkaautod on reeglina siiski esiveolised, Ducatode puhul on levinud kas 96 või 109 kW 2,3liitrised diiselmootorid. Kasutatakse ka 2liitrist 85 kW diiselmootorit, mis võimsuse poolest enamasti piisav, kuid suurem ja võimsam mootor tähendab ka kuuekäigulist käigukasti, mis lisaks sõidumugavusele ka vähemat mürataset tähendab. Pea kõigile matkaautodele saab lisavarustusena ka automaatselt vahetava käigukasti.

Tuleb silmas pidada, et isegi siis, kui matkaautode juriidiliselt sõiduautode sekka liigitub, võib nendele ometi kehtida mitmesuguseid piiranguid – seda näiteks parkimisel kui ka liiklemise enda osas. Kõige elementaarsem on seotud juba auto mõõtmetega, sest tavalisse parkimismajja vähemalt 2,5 m kõrgune matkaauto ei mahugi, kuid mitmel pool on matkaautode piiratud ka ligipääsu nt kesklinna tsooni.

Ja ehkki matkaauto on iseenesest autonoomne üksus, tasub enne suvalises kohas öömajale jäämist tutvuda kohalike reeglitega, sest mõnel pool on „metsik“ ööbimine hoopiski keelatud (nt Horvaatia toetab sel moel oma kämpinguid). Kui aga viisakalt käituda, mitte laagrit püsti panna ja mitte reostada, ei ole enamasti probleemiks suvalisse parklasse jääda – seda muidugi eeldusel, et koht ise piisavalt turvaline on.

Kuna matkaautod on veidi isemoodi autod, siis on ka nende garantiitingimustes teatud eripärasid. Aldo Dapon Motorhome.ee-st selgitab, et üldjuhul annab sõiduki alusele (ehk šassiile) garantii selle tootja, kelle garantii kehtib siis sõiduki jooksuosale (sillad, käigukast, mootor jne). Elamuosa garantii annab elamu tootja. Ehk siis korralist hooldust tuleb omanikul käia kord aastas tegemas automargi esinduses – seal vahetatakse õlid, filtrid, kontrollitakse pidurid, rihmad jms. Elamuosa garantii säilimiseks tuleb aga matkaautoga kord aastas käia juba matkaauto maaletooja juures, kus teostatakse sõiduki elamuosa kontroll ning vajadusel remont.

 

 


Первичная регистрация автодомов в Эстонии

2017. a

Fiat Capron

7

Fiat Adria

6

Fiat Bürstner

5

Citroën PLA

4

Fiat McLouis

4

Fiat Hobby

3

Fiat Sun Living

2

Hobby

2

Fiat Mobilvetta

2

Fiat Elnagh

1

Volkswagen

1

Trigano

1

Adria

1

Dethleffs

1

Fiat Laika

1

omavalmistatud

1

Citroën IIC

1

Weinsberg

1

Caravelair

1

Fiat Eura Mobil

1

Fiat Roller Team

1

Всего

47

Источник: дорожный департамент

 

Kaks tuba ja köök        

Tänapäevaste matkaautode siseviimistlus on igati võrreldav jahtide ja kaatrite omaga. Juhi taga asub reeglina „elutuba“ koos kööginurgaga, sellele järgneb WC- ja dušiblokk. Nn märjad ruumid võivad asuda ka auto tagaosas, ent enamasti asub seal siiski magamistuba. Ühe allalastava voodi leiab (sõltuvalt auto tüübist) veel auto eesosast lae alt. Sel sajandil on matkaautode viimistlustase hüppeliselt tõusnud, ent praktiliselt iga matkaauto on isemoodi, sest valmivad nad vastavalt kliendi soovidele.

Matkaautode küttesüsteemides kasutatakse nii õhk- kui vedelikkütet, kütteseadmed töötavad kas elektri või gaasiga. Laialt levinud on ka põrandaküte – elektriline põrandaküte töötab vaid siis, kui auto ühendatud vooluvõrku, vedelikküte toimib ka sõidu ajal.


 

 

 

 

NB! IGA LIIGI KOHTA KA PILDINÄIDE

 

Valik erinevaid „liikuvaid suvilaid“

 

Erinevaid matkaautode tüüpe on mitmeid ning nende vahele piiride tõmbamine sageli üsna meelevaldne. Tavamõõtu matkaautoga saab sõita B-kategooria juhiloa olemasolul, üle 3,5 t tähendfab aga juba vajadust C-kategooria järgi. Kohtade arv varieerub, kusjuures turvavöödega varustatud reisijakohtade arv ning magamiskohtade arv on enamasti kaks erinevat asja.

 

Van ehitatakse väikekaubikusse ja neid kohtab mitmes erinevas laiuses Tänu kompaktsetele mõõtmetele on sellise autoga hõlbus manööverdada, ent napib ruumi ning kõiki matkaauto mugavusi seal ei ole. Auto tagaosas olevad magamiskohad tuleb päevaks kokku panna, miinuseks on ka suur liuguks, mille avamisel autosse ohtralt külma õhku sisse pääseb. Eestis vähe levinud.

Alkoovauto on matkaautode vanim tüüp. Kabiini kohal asuv magamiskoht ei mõju hästi auto aerodünaamikale, kuid võimaldab see-eest rohkem magamiskohti. Eestis ostetakse selliseid autosid laialdaselt rendi tarbeks.

Poolintegreeritud matkaauto on tänapäeval levinuim matkaautode tüüp. Auto esiosa on voolujoonelisem kui alkoovautodel, kabiin läheb eluruumi katuseks üle sujuvalt. Crossover-mudelid ehk tõstetava voodiga poolintegreeritud matkaautod on uusim matkaautode tüüp. Alkoovautode esiosas asuva magamiskoha ühendamine poolintegreeritud kerega suurendab püsivate magamiskohtade arvu. Voodi kohal on katuses tavaliselt kõrgendus, muus osas ei eristu selline auto tavalisest poolintegreeritud matkaautost. Kui voodi on alla lastud, siis selle alla tavaliselt enam istuma ei mahu ning mõnel mudelil piirab see ka juurdepääsu välisuksele. Sellesse kategooriasse kuulub ka viimaste aastate Eesti enimmüüdud matkaauto Fiat Adria Matrix.

Täisintegreeritud matkaautod ehitatakse ühtse tervikuna, ka juhi kabiiniosa valmib samas tehases. Stiilses integreeritud matkaautos on suur püstine esiots ja suur tuuleklaas. Erinevalt alkoovautodest ostetakse selliseid autosid Eestis enamasti erakasutusse.

Liner on suur bussilaadne maanteeristleja, Euroopa oludes ehitatakse sellised autod enamasti Mercedes-Benzi, Iveco või MANi põhjale. Nende populaarsus on vähenemas ja nii on viimasel ajal levima hakanud nn premium-linerid, kus linerite ülesehitus (ja kvaliteet) viidud üle väiksematesse autodesse.


 

 

 

Valik pildiallkirju:

 

Väikesesse ruumi mahutatakse üllatavalt palju, sh ka 2 või 3 põletiga gaasipliit, kraanikauss ja külmik.

Juhi taga asub diivan on varustatud turvavöödega, olles seega samal ajal ka kahe kaassõitja tarbeks. Juhi ja tema kõrval asuva kaassõitja toolid saab aga ringi keerata ja siis on nad juba tugitoolid elutoas.

Tõstetava voodiga poolintegreeritud matkaautodes asub voodi reeglina elutoa kohal, mis tähendab, et kui voodi „üles tehtud“, selle alla enam ei mahu.

Kaasaegsetes matkaautodes hakkavad traditsioonilised lülitid oma positsioone loovutama.

Kui autos on köök, ei pääse ka sellest... Selline näeb välja moodne tänapäevane lampkast!

 

WC ja dušš on sageli ühendatud ning nende funktsiooni muudetakse pleksiklaasist ukse, kardina või seina liigutamisega.

Vanidel annab ööbimisel lisaruumi katusesse integreeritud kahekohaline telk.

 

PUUDUNUD ALLKIRI:

Matkaauto tagaosast leiab sageli avara pakiruumi, kuhu saab mahutada miks mitte kasvõi rolleri.

 

UUSI PILTE

Mercedes-Benzi baasil ehitatud Hymer on hinnatud matkasuvila just MB fännide hulgas.

 

Lk 60 pilt 3 – selle asemele mõni Matrix.

 

Tehnikamaailm tänab Aldo Daponit Motorhome.ee-st ja Meelis Adamson matkasuvilad.ee-st artikli koostamisel osutatud abi eest.